Tepelná čerpadla - archiv článků
Sem vložte podnadpis

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností. Zatímco rodinné domy či domácnosti s plynovým kotlem zůstanou od daně osvobozeny, na bytová družstva a jejich kotelny bude zákon brát podobně jako centrální dodavatele plynu. Plynaři jsou pro, zástupcům bytovek se ale návrh zákona nelíbí.

"Při aktuálních cenách plynu odhadujeme, že dotčené domácnosti si připlatí 400 až 800 korun ročně," uvádí Martin Hanák, ředitel metodického odboru Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD). Změna, která ruší výjimku z daně ze zemního plynu, je součástí vládního balíčku, který mj. zvedá spotřební daň na alkohol či tabák. Opatření se dotkne pouze kotelen v bytových domech. Jednotlivé domácnosti či rodinné domy, které mají vlastní plynový kotel, zůstanou i nadále osvobozeny. Návrh nyní leží ve Sněmovně, nová pravidla by měla platit od ledna 2020.

Zdroj: iDnes.cz

Vytápění - dálkové nebo individuální?

V poslední době se na trhu objevily společnosti, které nabízejí bytovým domům možnost alternativního zdroje vytápění. Zatímco zpočátku tyto firmy nabízely převážně tepelná čerpadla, tedy zařízení moderní a ekologická, v posledních letech "vychází lépe" pro obchodníky plynové kotelny, tedy zařízení s vlastním komínem na fasádě bytového domu a s emisemi přímo v místě vytápění. Chceme čistý Havířov, nebo návrat ke kouřícím se komínům škodícím zdraví našich spoluobčanů a dětí?

Zdroj: Ing. Josef Kaplan - předseda Energetické komise Rady města Havířova, Radniční listy Havířov, 2/2018

Levnější topení pro lidi nebo jen výhodná provize pro prodejce?

Jste napojení na systém centrálního zásobování a prodejci alternativních zdrojů tepla vám nabízejí jiné řešení? Před rozhodnutím je dobré si uvědomit všechna pro a proti.

Centrální zásobování teplem je jedním z nejekologičtějších a zároveň i nejhospodárnějších způsobů vytápění, který má dlouholetou tradici v ČR, Rakousku, Německu, Dánsku či Finsku. Jeho výhodou je, že teplo a teplá voda jsou vyráběny centrálně ve vzdáleném zdroji a rozváděny teplárenskými sítěmi do městských čtvrtí, sídlišť a bytových domů. Centrální zásobování teplem zajišťuje bez ohledu na změny počasí stabilní tepelný komfort 24 hodin denně. A to je velmi důležité pro kvalitu našeho života.

Zdroj: Alice Navrátilová, komplexní informační portál pro bytové domy a SVJ

Co pohlídat v nabídce na tepelné čerpadlo?

Jedno z minulých stanovisek (Další "šmejdi" u dveří) vyvolalo několik vzrušených reakcí a podnětů. Některé občany zaráží přístup úřadu vůči tepelným čerpadlům. Kritika však byla jasně namířená proti nepoctivým prodejcům, nikoliv tepelným čerpadlům jako takovým. Text "kritizovaného" stanoviska se vyjadřoval k problematickým nabídkám tepelných čerpadel pro bytové domy, konkrétně bytové domy připojené na centrální zásobování tepelnou energií.

Zdroj: ERÚ.cz, Ing. Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu

Další šmejdi u dveří - dealeři tepelných čerpadel

Pojem "šmejdi" bohužel všichni známe. Dříve nabízeli deky, hrnce, a dokonce i mobilní tarify. V energetice se nyní od elektřiny a plynu posunuli k teplu. Předsedy společenství vlastníků jednotek nebo bytových družstev totiž obcházejí dealeři tepelných čerpadel. Odpovědné zástupce takových společenství a družstev přemlouvají, aby se celý bytový dům odpojil od centrálního zásobování teplem.

Zdroj: ERÚ.cz, Ing. Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu

Nenechte se napálit, aneb levné teplo z tepelných čerpadel není zadarmo / Pět nejčastějších polopravd, které se můžete dozvědět

Krajská energetická agentura Moravskoslezského kraje (KEA) na konci prázdnin upozornila na podezřelé levné nabídky alternativních dodavatelů tepelných zdrojů, zejména tepelných čerpadel. V poslední době se však dále množí prezentace firem, které lákají na zaručeně levnější způsoby vytápění a odpojení od tepláren. Nabízejí zaváděcí ceny tepla, ale i zavádějící informace a porovnání nákladů na vytápění a ohřev vody.

Zdroj: www.NašeTeplo.cz, Ing. Martin Novosad z Krajské energetické agentury MS kraje

ERÚ varuje zástupce SVJ a družstev před nepoctivými prodejci tepelných čerpadel

Tisková zpráva ERÚ upozorňuje na to, že TČ pro rodinný a bytový dům je něco jiného. V poslední době se někteří zástupci SVJ a družstev setkali s nabídkou podomních prodejců pro odpojení od CZT. V nabídce je jednoduchá kalkulace, která předpokládá, že zákazníkům zůstane jedna smlouva na celý bytový dům s tarifem pro tepelná čerpadla. Smlouvy pro jednotlivé byty se pak prý zruší. Každopádně ušetří. Skutečně je to tak jednoduché? Není!

Zdroj: tzb-info.cz, redakce, Energetický regulační úřad